Historia Przedszkola Specjalnego nr 100 sięga roku 1974 kiedy to 1 września w Państwowym Przedszkolu nr 100 na os. Sportowym 9 powstał pierwszy oddział dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową. Oddział liczył 12 dzieci, które zostały zakwalifikowane przez Poradnię Wychowawczo – Zawodową na os. Szkolnym. Grupa druga powstała 1 stycznia 1975 roku. Stopniowo przybywało nauczycieli oligofrenopedagogów i specjalistów.
W maju 1983 roku nastąpiło przeniesienie placówki do budynku na os. Uroczym 15, gdzie funkcjonowały trzy oddziały specjalne.
W roku 1987 Przedszkole nr 100 stało się w całości placówką dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową. W wyniku starań ówczesnego dyrektora mgr R. Korpet zatrudniano systematycznie specjalistów, poszerzano zakres pracy z dziećmi, nabywano coraz to nowych doświadczeń.
W kolejnych latach przedszkole dynamicznie rozwijało się zarówno pod względem liczby oddziałów, jak i jakości świadczonych usług. Dzięki zaangażowaniu kolejnych dyrektorów najpierw Barbary Mikrut w latach 2002-2012 oraz Iwony Romanek w latach 2012-2022 placówka odpowiadała na potrzeby lokalnej społeczności, a liczba oddziałów stopniowo rosła, zapewniając dzieciom dostęp do wysokiej jakości edukacji. Rozwój kadry pedagogicznej był równie ważnym elementem tego procesu, a podnoszenie kwalifikacji nauczycieli stało się priorytetem, co umożliwiło dalszy rozwój placówki.
Dzięki wspólnemu wkładowi, przedszkole zyskało również wsparcie w postaci nowoczesnego zaplecza edukacyjno-terapeutycznego. Stworzenie przestrzeni sprzyjającej wszechstronnemu rozwojowi dzieci, w tym tych o różnych potrzebach edukacyjnych i rozwojowych, było kluczowe dla podniesienia jakości pracy przedszkola.
W chwili obecnej w Przedszkolu działa 9 oddziałów, w których opiekę znalazło ok 42 dzieci. Kadrę pedagogiczną stanowią nauczyciele-oligofrenopedagodzy, psycholog, logopedzi, rehabilitanci ruchowi oraz muzykoterapeuta. Wszyscy oni starają się opracować plany pracy z dziećmi w oparciu o różnorodne metody i formy pracy.